SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA REJA W REJOWCU

 

22-360 Rejowiec, ul. Zwierzyńskiego 8A, tel.: 82-56 88 612, e-mail sekretariat: sekretariat@sprejowiec.pl

NIP 564-157-51-51

 
ROK SZKOLNY
Home Biblioteka


BIBLIOTEKA
 

 

LEKTURY SZKOLNE

 

A to miej na pilnej pieczy,

abyś czytał kiedy tylko możesz

                               Mikołaj Rej

 

 

Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców, ośrodkiem edukacji, którego zadaniem jest służenie realizacji programu nauczania i wychowania oraz przygotowanie uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji.
Biblioteka bierze udział w pełnieniu podstawowych funkcji szkoły w stosunku do uczniów: kształcącej, wychowawczej, opiekuńczej, kulturalnej.

Czas pracy biblioteki szkolnej:

 

  Nauczyciel

Poniedziałek

      Wtorek

       Środa

     Czwartek

     Piątek

Iwona Borowska 8.10 - 13.40
14.25 –15.15
 
8.00 - 8.55
9.40 - 13.40
8.00 – 13.40 7.30- 12.45
13.30-15.20
8.00 -14.00

Serdecznie zapraszam 

„Czytajmy razem” po raz kolejny

Tuż przed feriami  kolejna mama przyszła poczytać uczniom  z  klasy 1a.

Była to mama Neli, pani Agata Kowalczyk, która odczytała dzieciom mądre bajki Ezopa.

„Moja ulubiona postać z Baśni o królowej Śniegu” – konkurs plastyczny dla uczniów klas 3

Przed feriami nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego zorganizowanego we współpracy szkolnej biblioteki  z Gminną Biblioteka Publiczną w Rejowcu.

W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas trzecich. Prace konkursowe  umieszczone zostały na wystawie obok szkolnej biblioteki i podziwiać można było przez około 3 tygodnie. W tym czasie komisja konkursowa wybrała najlepsze z nich.

Osoby wyróżnione to: Sandra Czwórnóg, Wiktoria Baran, Lena Czwórnóg, Natalia Kalisiewicz, Ksawery Szczepanik, Mieszko Gwardiak, Zuzanna Szymonik, Bartosz Miszczak.

Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody książkowe zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ramach środków finansowych na realizację działań promujących czytelnictwo, a ponadto wszyscy uczestnicy kolorowe zakładki do książek.

Projekty czytelnicze - podsumowanie

W bieżącym roku szkolnym w bibliotece realizujemy projekty czytelnicze. Ponadto  biblioteka wspiera inne działania projektowe wypożyczając książki w oparciu o które  realizowane są wybrane treści.

To podsumowanie dotyczy projektów bibliotecznych.

W klasach 1-3 realizowaliśmy projekt pt.: „Czytajmy razem” w ramach którego uczniowie wykonywali najczęściej projekty okładek do książek lub ilustracje bohaterów.

W klasach 4-6 realizowaliśmy projekt pt.: „Podróże po literaturze”. W ramach projektu uczniowie pisali alternatywne zakończenie do Bajki o złotej rybce, oraz do legendy „O Wandzie, co Niemca nie chciała”, tworzyli komiksy, oraz wykonywali jeszcze inne kreatywne zadania.

Podsumowanie projektów stanowi wystawa zgromadzonych prac uczniowskich.

Pasowanie na czytelnika

 11 stycznia w odnowionej czytelni odbyło się pasowanie  na czytelnika uczniów klas pierwszych.  Pasowanie odbyło się w  świeżo wyremontowanej czytelni z nowo zakupionymi meblami.

Uczniowie złożyli uroczysta przysięgę, że będą wzorowymi czytelnikami. Na pamiątkę otrzymali od bibliotekarki specjalnie wykonane na tę okazję zakładki do książek.

Wyniki plebiscytu na najlepszą książkę

Chętni uczniowie wzięli udział w plebiscycie na najlepszą książkę. Najczęściej powtarzające się w ankiecie tytuły to:

- Dziennik Cwaniaczka (autor: Jeff Kinney), oraz  Dziewczynka z Parku (autorka: Barbara Kosmowska). Kolejne najczęściej powtarzające się tytuły to książki z serii o Emi autorstwa Agnieszki Mielech, oraz z serii o Cukierku Waldemara Cichonia.

 Najstarsi uczniowie najczęściej typowali tytuł:

- Opowiem o tobie gwiazdom (autor: Edyta Prusinowska).

Wśród uczestników wylosowano 3 nagrody książkowe zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ramach środków finansowych na realizację działań promujących czytelnictwo. Uczennica klasy 2 wylosowała trzy uczennice.  Były to: Wiktoria Baran, Oliwia Zygiert, Aleksandra Szachoń. 

Klasowy konkurs  w 1a na najpiękniejszą ilustrację przeczytanej książki  odbył się we współpracy z  biblioteką szkolną

Po zapoznaniu się z pracami wykonanymi przez uczniów, a także uczniów i rodziców komisja wytypowała najlepsze prace. Ich autorami byli: Wiktoria Szarun, Mikołaj Wójcik, Edyta Korcz, Kamila Romańska.

Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody książkowe zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ramach środków finansowych na realizację działań promujących czytelnictwo, a ponadto wszyscy uczestnicy kolorowe zakładki.

„Czytajmy razem” po raz kolejny

Tym razem kolejna mama przyszła poczytać uczniom  z  klasy 1b. Była to mama Bartka, pani Katarzyna Bożek, która odczytała dzieciom jedną z baśni Hansa Christiana Andersena.  

Konkurs na najładniejszy dzienniczek lektur

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 2. 

Uczestnicy wykonywali dzienniczki lektur w oparciu o przeczytane książki wypożyczone z naszej szkolnej biblioteki. Są w nich zawarte informacje dotyczące tytułu książki, jej autora oraz głównych bohaterów. Ozdobione zostały kolorowymi pięknymi ilustracjami związanymi z treścią książki.

Najpiękniejsze dzienniczki wykonali:

  • Filip Rutkowski,

  • Nikola Bedlińska,

  • Ola Dendera,

  • Martyna Gałan.

Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody książkowe  zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ramach środków finansowych na realizację działań promujących czytelnictwo.

„Czytajmy razem” po raz kolejny

W ramach bibliotecznego projektu kolejne mamy przyszły poczytać naszym najmłodszym uczniom. Tym razem odwiedziły dzieci z  klasy 3a i 2b.

W klasie 3a była to Pani Magdalena Kajdaszuk-Kozioł, mama Mateusza,  zaś w klasie 2b Pani Kamila Uszko,  mama Miłosza.

„Moja ulubiona postać z Baśni o królowej Śniegu” – konkurs plastyczny dla uczniów klas 3

Szkolna biblioteka we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rejowcu ogłosiły konkurs plastyczny dla uczniów klas 3.

Pani Teresa Jagiełło bibliotekarka z GBP przybyła do naszej szkoły z wizytą aby odczytać uczniom klasy 3b wybrany fragment baśni.

Ilustracje wykonane dowolną techniką  przynosić można do 10 grudnia 2022 do biblioteki szkolnej lub Gminnej Biblioteki Publicznej.

25 listopada – Święto Pluszowego Misia

 Z tej okazji obok biblioteki szkolnej powstała dekoracja przy której młodsi uczniowie mogli sobie zrobić zdjęcia ze swoimi  misiami, które przynieśli dziś do szkoły. Dekoracje pomagali przygotować uczniowie z Aktywu Bibliotecznego. 

Można było również obejrzeć  przygotowaną wystawę książek o misiach.

Konkursy plastyczne – rozstrzygnięcie

Dnia 14 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów plastycznych

„Jestem współczesnym patriotą” to konkurs plastyczny dla uczniów klas 1- 4.

Udział wzięło 57 uczniów. Wyróżniono 11 prac. Ich autorzy otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ramach środków finansowych na realizację działań promujących czytelnictwo. Byli to: Wiktoria Baran, Igor Maziarczuk, Natalia Kalisiewicz, Mieszko Gwardiak, Agata Pawelec, Franciszek Gomularz-Hul, Michał Pawelec, Wiktoria Szarun, Nela Kowalczyk, Dagmara Szparkowska, Sara Wojtaszak.

W konkursie plastycznym dla uczniów klas 5-8 „Czytanie dla pokoju” nagrodzono  Karola Dąbskiego, Aleksandrę Szachoń oraz Ewelinę Czarkowską.

Wystawę prac konkursowych można podziwiać w listopadzie na zorganizowanej w tym celu wystawie.

 Korowód postaci literackich

Dnia 5 listopada obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień postaci z Bajek”. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został „Korowód Postaci Literackich” w którym wzięli chętni uczniowie. Postacie literackie to nie tylko postaci z bajek, ale również bohaterowie lektur i innych lubianych książek. Oprócz Kopciuszka, Roszpunki, Kaczki Dziwaczki oglądaliśmy kilku Harrych Potterów, Hermiony, Anie z Zielonego Wzgórza, Balladynę i kilka innych postaci. Barwny korowód odwiedził klasy młodsze. Bohaterowie literaccy mogli zrobić sobie zdjęcia na tzw. ściance przygotowanej w tym celu obok biblioteki szkolnej.

Wydarzenie czytelnicze – prezentacja taniej książki

Jednym z wydarzeń czytelniczych w naszej szkole była zorganizowana prezentacja tanich książek w ramach kiermaszu dzięki Księgarni Tuliszków. Książki były dostępne w cenach od 3,90 zł do 19,90 zł.

Wzięliśmy również udział w konkursie „Nakręceni na czytanie z księgarnią Tuliszków” nagrywając krótki filmik.

„Czytajmy razem”

W ramach realizowanych projektów czytelniczych w klasach 1-3 „Czytajmy razem”  w październiku w klasach 3b i 2a gościliśmy rodziców, którzy czytali uczniom wybrane przez siebie utwory. Realizacja projektu jest częścią działań szkolnej biblioteki zaplanowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 Do klasy 2a w dniu 21 X przyszła Pani Jolanta Fornal, mama Wiktora. Wspólnie z synem odczytali fragment książki p.t.: „Jesień liścia Jasia”. Historia zachęciła pozostałe dzieci do wypożyczenia tej książki ze szkolnej biblioteki.

Dnia 27 X do klasy 3b przyszła Pani Izabela Repczyńska, mama Nikoli, która odczytała fragment książki p.t.: Opowieści o tym, co w życiu ważne” autorstwa Marka Michalaka. Przeczytane fragmenty to mądre opowiadania o szacunku dla innych, tolerancji, prawach do nauki.

Spotkanie autorskie z Panią Bogumiłą Kister

W dniu 21.X w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z poetką Panią Bogumiła Kister. Spotkanie zorganizowała szkolna bibliotekarka w ramach zaplanowanych działań NPRCz.

Pani Bogumiła jest znana lokalnej społeczności z tego, że tworzy piękne wzruszające wiersze. Podczas spotkania autorskiego z dziećmi z klas 2 i 3 zaprezentowała uczniom wiersze o tematyce im bliskiej: o mamie, babci, tacie, nauczycielach, o porach roku czy zwierzętach. Pani Bogumiła przyszła do nas z prezentami. Dla dzieci przyniosła słodycze, a do biblioteki zestaw pięknych książek. Po wysłuchaniu wierszy dzieci wręczyły jej symboliczne kwiatki i podziękowanie.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z okazji miesiąca bibliotek w szkolnej bibliotece odbyło się  szereg zaplanowanych dla czytelników atrakcji. Były to między innymi:

- Wystawy w bibliotece i czytelni szkolnej:  „Lektury naszych rodziców”, oraz wystawa nowości: „Co nowego w bibliotece?”.

- Konkursy plastyczne: dla uczniów klas 1- 4 p.t.: „Jestem współczesnym patriotą” na podstawie wierszy J. Bełzy, M. Konopnickiej lub innych autorów oraz konkurs plastyczny dla uczniów klas 5-8 p.t.: „Czytanie dla pokoju”. Wystawa prac konkursowych i rozstrzygniecie odbędzie się w listopadzie.

Przed nami jeszcze  Plebiscyt na „Najlepszą książkę października”, który przeprowadzimy w pierwszych dniach listopada. Wśród uczestników plebiscytu wylosujemy 3 nagrody książkowe.

Zapraszamy do wypożyczania nowych książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniów indywidualnie lub całe klasy.

Dzień Głośnego Czytania

Dziś 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jego celem jest promocja książek i głośnego czytania szczególnie najmłodszym. Z tej okazji szkolna bibliotekarka czytała najmłodszym uczniom „Mądre bajki”. Jest to jedna z książek zakupiona z NPRCz. Utwory jakie wysłuchały dzieci to: „Nadciągają krokodyle czyli o skutkach kłamstwa” oraz „Domek na drzewie – dbamy o środowisko naturalne”. W akcję włączyła się  również szkolna świetlica, gdzie również odczytano uczniom bajkę  „O małpce Ritu-Titu – o strachu przed innymi”.

 Pedagogizacja rodziców  na zebraniu na temat: "Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży" została przeprowadzona we wszystkich klasach

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Nowe książki

Od dziś można wypożyczać nowe książki zakupione dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa.

To książki przygodowe, obyczajowe, fantastyczne, historyczne, w większości zaproponowane przez uczniów, ale również lektury szkolne i inne. Jest ich 499.

Były one sukcesywnie wpisywane do inwentarza biblioteki, a następnie wypożyczane uczniom.

Dużą popularnością cieszą się zakupione kolejne Dzienniki Cwaniaczka, oraz przygody Rowleya, kolejne tomy przygód Elfa, Detektywa Pozytywki, oraz z serii  Felix, Net i Nika, Minecraft, „Kapitan Majtas”, a także książki o Duni z wydawnictwa „Zakamarki” i inne.  Dzieci młodsze chętnie wypożyczają książki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, Scooby Doo!; „EMI”, dalsze przygody kota Cukierka, „Wszystkie śledztwa detektywa Anatola”, książki z serii „Czytam sobie” i in.

Starsi uczniowie od razu wypożyczyli wszystkie zakupione komiksy historyczne wydane przez IPN, a także książki „Opowiem o Tobie gwiazdom”, „Obiecałem Ci gwiazdy”, „Wojownicy”, „Zwiadowcy” Przygody Lukrecji  i inne.

Nowe meble w czytelni i bibliotece

Do biblioteki i czytelni zakupiono również meble są to nowe kanapy do siedzenia oraz małe regały, które zostaną wykorzystane do prezentacji nowych książek oraz wystaw. Jeden z regałów znajdujący się obecnie w bibliotece prezentuje zakupione nowości książkowe. Uczniom bardzo podobają się kanapy, z których już dziś chętnie korzystają. Klasa 8a spędziła ze swoja wychowawczynią godzinę wychowawczą  - „W czytelni z książką w ręku”.

Czytelnia swój urok zyska po planowanym w najbliższym czasie malowaniu.

 

Uczniowie klas I naszej szkoły otrzymali wyprawki w ramach Projektu „Mała Książka – wielki człowiek”. Projekt ma charakter ogólnopolski i jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Wyprawkę stanowiło: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów polskich autorów, „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiadającym jak wspierać dziecko w nauce czytania, Kreatywny alfabet -  plakat z literkami do wycinania który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

 

Gazetka ścienna – Powody dla których warto czytać książki

Aby uświadomić uczniom jak bardzo  czytanie jest potrzebne, bibliotekarka przygotowała gazetkę ścienną na korytarzu na temat powodów dla których warto czytać książki.

Narodowe Czytanie

 5 września – Narodowe czytanie „Ballad i romansów” – patronat honorowy pary prezydenckiej

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca literaturę narodową, której fragmenty odczytywane są publicznie , również w środkach masowego przekazu. W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w czytanie.

W klasach 6-8 „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza czytała szkolna bibliotekarka, ale również chętni uczniowie.

 

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

„Piękno Natury” konkurs plastyczny

Biblioteka szkolna we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w miesiącu maju zorganizowała konkurs plastyczny pt.: Piękno natury. Konkurs polegał na wykonaniu ilustracji do utworu literackiego o tematyce ekologicznej lub przyrodniczej. Wpłynęło 25 w dwóch kategoriach wiekowych.

Cała Polska Czyta Dzieciom

Realizacja Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom odbywała się w tym roku w klasach 1-3. Realizacji Akcji przeszkadzała w tym roku panująca pandemia, ale na szczęście udało się zrealizować to, co zostało zaplanowane.
Do czytania zostały zaproszone panie. W klasach pierwszych - 1a i 1b w miesiącu październiku czytała pani Bożena Jaszczuk – Radna naszego Miasta.
W klasach 2 i 3 czytały panie bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej. W klasach 2a i 2b
pani Teresa Kopniak (czerwiec 2022), zaś w klasach 3a, 3b pani Teresa Jagiełło (czerwiec 2022).
Uczniowie chętnie słuchali czytanych im opowiadań. Część pochodziła z książki „Opowiadania z morałem” polecanych przez panią Dorotę Zawadzką wydawnictwa Papilon. Po wysłuchaniu tekstu chętnie odpowiadali na pytania i potrafli powiedzieć swoimi słowami jaka nauka płynie z wysłuchanego utworu. Dzieci od naszych gości otrzymały drobne słodycze, a panie podziękowania za udział w akcji.

Działania popularyzujące literaturę i czytelnictwo

Wśród działań popularyzujących literaturę i czytelnictwo w naszej szkole możemy wymienić również przygotowanie gazetki ściennej ukazującej najważniejsze utwory literatury polskiej zgromadzone w Bibliotece Narodowej, stałą ekspozycję kącika książki patriotycznej i historycznej zawierającej literaturę o partonie Mikołaju Reju i Rejowcu.
W kąciku znajdziemy również baśnie i legendy polskie, a wśród nich książki: „Najpiękniejsze polskie legendy” Wandy Chotomskiej, Baśnie i legendy Kaliskie, O krakowskich psach i kleparskich kotach – Polskie miasta w baśni i legendzie w wyborze Barbary Tylickiej.

„Morał co to takiego?” - Konkurs czytelniczy w klasach 3

Konkurs w formie turnieju odbył się w czerwcu w klasach – 3a oraz 3b. Ponieważ najwięcej morałów jest w bajkach, więc na nich głównie opierały się pytania, ale nie tylko.
Z każdej z klas wybrano drużyny czteroosobowe. Każda drużyna wykonywała jednakowe zadania, które świadczyły o ich wiedzy na temat bajek i innych przeczytanych książek. Zadania do
wykonania miały różny charakter i różną postać. Do rozwiązania były rebusy z tytułami
książek, były zagadki, pytania o tytuły, czy bohaterów.
Trzeba było się wykazać znajomością imion autorów, gdy mieli podane tylko nazwiska, a ponadto podkreślić w długim tekście znane im tytuły książek. Z zadaniami poradzili sobie całkiem nieźle i przy okazji dobrze się bawili. Poziom był wyrównany, a rywalizacja zacięta. Zwyciężyła klasa 3 b niewielką liczbą punktów.

Wystawa książek o tematyce przyrodniczej i ekologicznej

W czytelni w maju szkolnej została zorganizowana wystawa książek przyrodniczych i ekologicznych. Wystawa miała za zadanie zaprezentować książki o tej tematyce dostępne w naszej bibliotece. Wśród nich można było znaleźć: Atlas ziół, Atlas ryb, Ekologię, Rośliny chronione w Polsce, Przyroda niezwykłe zjawiska, a także pozycje na temat zwierząt i ogólnie pojętego środowiska. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali zgromadzone książki i albumy. Ten typ książek cieszy się zwykle dużym zainteresowaniem czytelników.
Wystawa wpisuje się w działania proekologiczne podjęte w naszej szkole.

Tydzień Bibliotek

W tym roku Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem: Biblioteka Świat w jednym miejscu.
W naszej szkole w bibliotece z tej okazji odbyły się zajęcia biblioteczne w klasach 1-4 „Poznaj baśnie i legendy z kamishibai”- które miały za zadanie popularyzowanie wybranych utworów ( Baśń o śpiących rycerzach, Bajka o mądrej Kurce). Odbył się też Błyskawiczny konkurs na Reklamówkę książki oraz Akcja promująca czytanie „Wylosuj książkę i się zaczytaj”. W ramach Akcji promującej czytanie uczniowie losowali książki z pudełek przygotowanych dla poszczególnych poziomów klas.

„Wylosuj książkę i się zaczytaj” - Akcja promująca czytanie

Akcja rozpoczęła się 7 maja podczas Tygodnia Bibliotek i miała za zadanie zachęcić dzieci do wypożyczania książek poprzez ciekawą formę zabawową.
W ramach Akcji promującej czytanie uczniowie losowali dla siebie do wypożyczenia książki ze specjalnie przygotowanych w tym celu pudełek. Pudełka przygotowane były dla poszczególnych poziomów klas i opisane na zewnątrz. O akcji powiadamiały plakaty, a także Samorząd Uczniowski, który włączył się w przygotowania. Uczniom bardzo się to podobało. Akcja trwała jeszcze długo, gdy Tydzień bibliotek się już zakończył.

Błyskawiczny konkurs na Reklamówkę książki

W Konkursie błyskawicznym na „Reklamówkę” ulubionej książki należało ją po prostu zareklamować innym uczniom.
Błyskawiczność konkursu polegała na tym, że nie było zbyt dużo czasu na realizację „reklamówki”, ale dla tych którzy wiedzą co jest fajne do czytania nie stanowiło to przeszkody. Wpłynęło 11 prac.
„Reklamówki” uczniów miały różne formy i zróżnicowany poziom.
Wyróżniono 5 prac: Jagody Batejko, Szymona Oleszczuka, Eweliny Czarkowskiej, Mieszka Gwardiaka i Bartosza Piertasia.

„Wypożycz książki na dłuuugi weekend” – Akcja promująca czytanie

Przed tak zwanym weekendem majowym, kiedy wszyscy mamy więcej czasu bibliotekarka szkolna przeprowadziła Akcję promującą czytanie: „Wypożycz książki na dłuuugi weekend”. W szkole pojawiły się w różnych miejscach zaproszenia i plakaty. Do biblioteki przychodzili uczniowie z wychowawcami i nauczycielami języka polskiego. Były to nie tylko klasy najmłodsze, ale też uczniowie klas 5 i 6. Przychodzili też indywidualnie uczniowie klas starszych. W czasie wizyt całych klas prezentowane były uczniom specjalnie przygotowane dla nich książki, oczywiście w taki sposób , aby zachęcić do wypożyczenia i przeczytania. W ciągu kilku dni trwania akcji wzięło w niej udział ponad dwustu uczniów.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Miło mi poinformować, że nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała w 2022 roku środki finansowe na wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Kwota do wydania to 15000 złotych, w tym 12000 zł to środki pochodzące z dotacji, oraz 3000 zł to wkład własny organu prowadzącego. Wsparcie finansowe jest udzielone na: zakup książek, zakup elementów wyposażenia biblioteki,  oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Zadania będziemy realizować w oparciu o  napisany i zatwierdzony projekt. Część zadań już realizujemy. Są to między innymi projekty czytelnicze: „Książka dla każdego”,  „Książka bawi , uczy i wychowuje”, które realizowane są na lekcjach języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej, w bibliotece oraz świetlicy. Ponadto zaplanowanych jest wiele akcji bibliotecznych i konkursów promujących czytelnictwo. Realizować je będziemy do końca roku kalendarzowego 2022. Więcej informacji wkrótce...

Święto Pluszowego Misia

Jak co roku w dniu 25 XI obchodziliśmy święto Pluszowego misia. W tym roku ze względu na reżim sanitarny obchody były skromne. W czytelni szkolnej bibliotekarka zorganizowała wystawę książek o misiach, a także przedstawiła historię misia korzystając z ilustracji na temat historii związanej z prezydentem Roosveltem, od którego imienia pochodzi angielska nazwa pluszaka Teddy bear. Uczniowie robili sobie zdjęcia przy tablicy z ilustracjami misiów – bohaterów książek. Mogli również wypożyczyć sobie książki o misiu Uszatku, Puchatku.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku w ramach Miesiąca Bibliotek odbyła się m. in. Akcja Czytania bajek kamishibai (Wtorki z kamishibai), konkurs plastyczny pt.: „Książka na medal”.

Konkurs „Książka na medal” rozstrzygnięty

W grudniu został rozstrzygnięty Konkurs plastyczny „Książka na medal”. W konkursie wzięło udział 65 uczestników z klas 1-8. Najwięcej prac wykonali uczniowie klas młodszych. Komisja konkursowa postanowiła nie przyznawać poszczególnych miejsc, tylko wyróżnić najładniejsze prace. Autorzy wyróżnionych prac to: Weronika Nowosad, Ewelina Czarkowska, Natalia Tokarzewska, Karol Dąbski, Mateusz Kulczycki, Alan Łukasik, Mieczysław Piotrowski, Ada Dąbska, Nina Piotrzkiewicz, Rafaella Terepora, Dagmara Szparkowska, Alicja Lipko, Lena Kociuba, Klaudia Górna, Lena Ciosek.

Konkurs pięknego czytania

W naszej szkole zorganizowany został szkolny etap IV Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania, którego organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie. W szkolnych eliminacjach wzięło udział 20 uczniów z klas 3-8.
Do kolejnego etapu komisja w skład której wchodzili: Pani Bożena Jaszczuk, Pani Joanna Gozdecka oraz pani Anna Jaworska wytypowała troje uczniów po jednym w każdej kategorii wiekowej. Naszą szkołę reprezentować będą Dagmara Szparkowska, Mateusz Mazurek i Jakub Nowak. Nagrania filmowe czytających uczniów zostały dostarczone do Organizatorów konkursu. Wyniki ogłoszone zostaną po 9 listopada 2021.
Edycja 2021 nosiła tytuł „W świecie Lema” i właśnie tego autora teksty czytali nasi uczniowie.

Pasowanie na czytelnika w szkolnej bibliotece

W tym roku już w październiku odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych. Pasowanie miało uroczysty charakter.
Pierwszaki doskonale wiedzą jak należy obchodzić się z książkami. Złożyli uroczyste przyrzeczenie że zawsze będą szanować książki i wzorowo wypełniać obowiązku czytelnika. Wizyta w bibliotece była dla nich okazją do zapoznania się z biblioteką i czytelnią. Każde z dzieci wypożyczyło cienką, kolorowo ilustrowaną książkę, a na koniec spotkania otrzymali na pamiątkę kolorowe zakładki.

Dzień głośnego czytania

Co roku bierzemy udział w różnych akcjach ogólnopolskich promujących czytanie. Jedną z nich jest Dzień głośnego czytania. Przeprowadzono go w dniu 29 września w klasach 1-3 oraz świetlicy. Bibliotekarka wybrała i odczytała wiersze o tematyce ekologicznej autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej ze zbioru „Raj na Ziemi czyli Rady nie od parady”. Wszystkie wiersze w książce kończą się morałem – przysłowiem. Autorka stara się uczulić młodego czytelnika na sprawy dotyczące środowiska oraz los żywych istot. Tematyka utworów wpisuje się w działania proekologiczne podjęte w naszej szkole.
 

PRACA ZDALNA

W Internecie nie brakuje miejsc z darmowymi lekturami – nie tylko klasyków. Gdzie warto zajrzeć? Poniżej przedstawiamy najciekawsze i najbogatsze z nich:

Ø  ZDALNE - KLIKNIJ

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom Pan Michał Mąka nauczyciel matematyki z naszej szkoły czytał przygody „Mikołajka” w klasie 3b. Czytanie miało jednak inny charakter niż zwykle, bo odbywało się poprzez platformę edukacyjną. Uczniowie spotkali się z nim na  „Meecie”. Widzieli go na ekranie monitora, jak w prawdziwym kinie, ale tutaj mogli z nim na żywo rozmawiać, co w kinie się nie zdarza. Uczniom bardzo się to podobało.

  

 

Podarunki  dla biblioteki

Uczennice Lena z klasy 2b oraz Natalia z klasy 3a przyniosły i podarowały do naszej biblioteki  kilka książek.  To  Atlas o zwierzętach, Cuda świata  oraz  Rymowanki dla dzieci.

Biblioteczny Konkurs Plastyczny ,,Biblioteka moich marzeń"- KLIKNIJ

Mała książka Wielki człowiek

„Pierwsze abecadło” -  to Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaków.

Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Przygotowana dla nich została specjalna wyprawka, którą naszym uczniom uroczyście wręczono w dniu 30 października. Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. W skład wyprawki wchodzi również broszura: „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, oraz  Kreatywny alfabet.

Na uroczystym apelu wszyscy uczniowie klas I otrzymali wyprawki, dowiedzieli się na czym polega Kampania Instytutu, kilkakrotnie odsłuchali  się piosenki promującej akcję w wykonaniu M. Szcześniaka. Ponadto bibliotekarka pasowała wszystkich pierwszaków  na czytelników.
 

Więcej na temat Projektu można przeczytać na stronie:

http://wielki-czlowiek.pl/czytaj-dziecku/

Koło Przyjaciół Biblioteki

W bieżącym roku szkolnym w bibliotece działa Koło Przyjaciół Biblioteki. Uczestniczą w nim uczennice z klasy 6a. Na zajęciach poznają tajniki pracy w bibliotece. Uczą się jak zadbać o zniszczone książki,  jak obłożyć książkę w folię i wielu innych pożytecznych rzeczy.

Październik – miesiąc bibliotek szkolnych

W klasach  1- 4 przeprowadzona została  akcja – „Książka niespodzianka”. Polegała ona na odwiedzinach poszczególnych klas z koszem pełnym książek. Książki były ukryte w kolorowych torebkach. Uczniowie poprzez wybór  torebki  wybierali książkę do wypożyczenia. Ponieważ nie widzieli jej tytułu, była ona dla nich niespodzianką.

W miesiącu bibliotek uczniowie mogli puścić wodze fantazji i wziąć udział w konkursie plastycznym p.t.: „Biblioteka moich marzeń”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas 2-7. Prace miały być  wykonywane techniką dowolną, klasy młodsze na formacie A4, starsze na A3. Zebrane prace będą wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

  

    

Dnia 29 września - Dzień Głośnego Czytania

Tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbywały się w szkolnej świetlicy oraz klasach  1-3, a jak zwykle były one zorganizowane przez szkolną bibliotekę.

Wybrane do czytania  teksty były dostosowane do wieku i zainteresowań uczniów. Były to: wiersze ze zbioru M. Strzałkowskiej "Rady nie od Parady", opowiadania G. Kasdepke z książki p.t.: "Powrót Bartusia czyli Co to Znaczy... po raz drugi", oraz "Królewna"  autorstwa Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel.

Święto ma w naszym kraju już nastoletnią tradycję,  a odbywa się z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

     

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

„Nikt nie rodzi się czytelnikiem,
czytelnika trzeba wychować”

 


Realizujemy innowację pedagogiczną:  „Magiczny Świat bajek”
https://www.publicdomainpictures.net/pictures/270000/velka/books-library-book-old-library.jpg

Cele innowacji to pogłębienie nawyku czytania, rozbudzanie zainteresowań książką, wzmocnienie aktywności czytelniczej, dostrzeganie wartości wynikających z omawianych bajek, kształtowanie postaw moralnych, uczestnictwo w działaniach biblioteki szkolnej, podniesienie poziomu czytelnictwa.

Podczas realizacji innowacji odbyły się po 3 zajęcia w klasach 2 i 3. Obejmowały one zajęcia polegające na:

-Czytaniu wybranych bajek wykorzystując teatrzyk kamishibai.

- Tworzeniu alternatywnego zakończenia , lub ilustrowaniu wybranego fragmentu bajki,

- Przedstawieniu bajki „Marynka i  Irynka” – w formie czytania wrażeniowego,

 - Czytaniu przez dzieci „100 bajek” Jana Brzechwy.

Przygotowałam dla dzieci  gry planszowe  dotyczące bajek.  Uczniowie musieli przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów, aby odpowiadać na wylosowane pytania.

I.B.

Pasowanie na czytelnika

W lutym uczniowie klas 1 zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki  szkolnej.  W szkolnej czytelni odbyły się zajęcia podczas których  pierwszaki wykazały się umiejętnością czytania, oraz znajomością zasad poszanowania książek. Wszyscy chętnie odpowiadali na pytania i podawali wiele własnych przykładów jak należy opiekować się książkami. Na koniec spotkania wszyscy wypożyczyli książki. A jako pamiątkę otrzymali kolorowe medale.  

I.B
 

Wizyta w Przedszkolu z teatrzykiem kamishibai

Szkolna bibliotekarka dwukrotnie odwiedziła z Gminne Przedszkole w Rejowcu. Było to na zaproszenie Pani Michasi Maziarczuk, a także pani Anny Szwed.  Prezentowane były  krótkie  bajki, które wzbudziły zainteresowanie małych przedszkolaków.

I.B.

Cała Polska Czyta Dzieciom

Kampania społeczna „Cała Polska Czyta Dzieciom” rozpoczęła się w czerwcu 2001r.przez Fundację ABCXXI, mająca na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców. Inicjatorką była Irena Koźmińska, założycielka i prezes Fundacji ABCXXI.

Współczesne dzieci dorastają w ubogim językowo środowisku. Kontakt z żywym słowem wypiera telewizja, której narzędziem jest obraz. W efekcie dzieci coraz gorzej znają język, pozbawione są wyobraźni. Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze, niż kiedykolwiek.

Literatura dla dzieci powinna wspierać zdrowy rozwój dziecka we wszystkich wymiarach: emocjonalnym, poznawczym, intelektualnym, społecznym, kulturalnym i moralnym. Powinna wspierać zainteresowania, uwrażliwiać na piękno, wzmacniać poczucie własnej wartości.

 

Wizytę w ramach tej akcji w klasie 1b – pani Renata Misiewicz babcia Lenki oraz pani Bożena Jaszczuk  babcia Borysa z 3b

I.B.

Kamishibai  przez  kolejny rok w naszej bibliotece

W bieżącym roku szkolnym nadal używamy w bibliotece teatrzyku kamishibai zwanego inaczej obrazkowym teatrem. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się kolejne ilustracje niczym papierowe slajdy.

Od początku roku szkolnego teatrzyk z bajkami, który posiada szkolna bibliotekarka zawitał już do wszystkich młodszych klas. W klasach  pierwszych uczniowie po raz pierwszy usłyszeli bajki przekazane w taki sposób na kółku czytelniczym. W klasach 2 i 3 zajęcia z bajkami odbyły się w ramach innowacji pedagogicznej „Magiczny świat bajek”

Najchętniej słuchane bajki to: „Błysk – najpiękniejsza rybka w oceanie” „Przyjaciele”, oraz  „Lew i mysz”,

I.B.

Święto Pluszowego Misia

Święto Pluszowego Misia przypada w dniu 27 listopada.  W tym roku szkolnym  w czytelni została przygotowana  wystawa książek, których bohaterem jest miś: „Misie w literaturze”. Książki zostały wyłożone  obok wielkiej maskotki (oczywiście misia).  Były to między innymi: Kubuś Puchatek A.A. Milne,  Przygody Misia Uszatka autorstwa Czesława Janczarskiego,  Miś Paddington, a także inne utwory, w których pojawiają się misie.

I.B.

Październik – miesiąc bibliotek szkolnych

W miesiącu październiku, który jest miesiącem szkolnych bibliotek uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym na „Logo szkolnej biblioteki”. Prace były wykonywane techniką dowolną na dowolnym formacie. Wpłynęło około 30 prac z klas 3-7. Komisja nie wybrała zwycięzcy,  jednak 6 prac zostało wyróżnionych. Prace można było podziwiać przez miesiąc na gazetce na szkolnym korytarzu.

29 września Dzień Głośnego Czytania

Tego dnia w naszej szkole w wielu klasach, szkolnej świetlicy odbyło się wspólne głośne czytanie. Dzieci czytały wybrane teksty dostosowane do ich wieku i zainteresowań. Taka forma lektury rozwija wyobraźnię i buduje więzi między czytającym, a słuchającymi. Święto ma w naszym kraju już nastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

I.B.

Propagowanie książek na zajęciach.  Czytanie wybranej literatury.

Na zajęciach które odbywają się w naszej czytelni propagujemy książki oraz wybrana dla uczniów literaturę. Odbywa się to poprzez: 

-głośne czytanie przygotowanych utworów literackich,

- promocję wybranych książek podczas wizyt  klas młodszych z wychowawcami.,

- mini wystawy książek na regałach,

- stworzenie regału z bajkami dla uczniów,  aby zachęcić do ich wypożyczania, w   celu promowania innowacji przez cały czas trwania innowacji,

- promowanie książek metodą book-talking

- prezentowanie nowości zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, oraz Książek Naszych Marzeń

Mamy czytelnię

Od września mamy szkolną czytelnię. Znajduje się ona obok lokalu naszej biblioteki. Niebawem będzie tutaj mieścić się ICIM gdy zostaną przeniesione i zainstalowane komputery.